Najważniejsze informacje o Funduszu Sprawiedliwości
Fundusz Sprawiedliwości od kilku lat przeznacza na pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwami niemal 100 milionów złotych rocznie. Już blisko ćwierć miliona osób skorzystało z tej pomocy w ponad 300 placówkach w całej Polsce, finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości.
Jednak, oprócz pomocy osobom pokrzywdzonym, równie istotne jest zapobieganie sytuacjom, w których dochodzi do przestępstwa. Takie działania również wpisują się w cele Funduszu Sprawiedliwości. Fundusz realizuje je poprzez edukację i promocję. Stara się trafić do grup społecznych, które oddziałują na lokalne społeczności, żeby przekazywać informacje o swojej działalności. Są to na pewno Koła Gospodyń Wiejskich.
W Polsce działa około 12 tysięcy takich kół. W społecznościach lokalnych mniejszych miejscowości są to zwykle ważne ośrodki społecznego zaangażowania, współpracy międzypokoleniowej, gdzie przekazywana jest nie tylko wiedza i tradycja, ale także miejsca kształtowania się lokalnych grup wsparcia. Każde z Kół Gospodyń Wiejskich to grupa kilkudziesięciu kobiet, zwykle bardzo aktywnych społecznie, które najlepiej znają swoją społeczność i jej potrzeby.
Z tego powodu, jedną z ostatnich inicjatyw finansowanych przez Fundusz Sprawiedliwości, jest zadanie realizowane przy wsparciu niemal dwóch tysięcy Kół Gospodyń Wiejskich w całej Polsce. Chodzi o przekazanie informacji w małych miejscowościach, wśród lokalnych społeczności,
o możliwościach korzystania z pomocy Funduszu Sprawiedliwości oraz o działaniach związanych z zapobieganiem przestępstw, takich jak np. lichwa i inne oszustwa, cyberprzestępczość, wypadki komunikacyjne, a wreszcie – przemoc domowa, czy szkolna.
Koła Gospodyń Wiejskich, przygotowując wydarzenia dla lokalnych społeczności, przekazują te informacje. W okresie letnim jest dużo okazji do organizacji przez KGW spotkań, często również w formie plenerowej: jak np. pikniki czy dożynki. Jest to łatwy sposób na zachęcenie mieszkańców do uczestnictwa i zapoznania się z informacjami na temat Funduszu Sprawiedliwości. Celem takich wydarzeń jest nie tylko przybliżenie tematu, ale przede wszystkim dotarcie do tych osób, którym wydaje się są bezsilne wobec przemocy lub innych przestępstw.
Z tego powodu, wspierając Koła Gospodyń Wiejskich, Fundusz Sprawiedliwości, przyczynia się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców danej gminy, ale również wspiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
- Gospodarka odpadami
- Portal informacyjny Rady Gminy
- Program Czyste Powietrze
- System informacji przestrzennej
- Ostrzeżenia meteorologiczne, pozostałe
- Zgłoszenia przypadków naruszenia przepisów z zakresu ochrony środowiska
- Orlik Wielowieś
- Oferty inwestycyjne
- Jakość powietrza
- Rozkład jazdy ZTM
- System monitoringu suszy rolniczej
- Nieodpłatna pomoc prawna
- Obywatel.gov.pl
- Informator o telefonach zaufania
- Zasady i procedury postępowania w przypadku różnych zagrożeń
- Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych - dokumenty
- Zgłaszanie uwag co do funkcjonowania Elektrowni Wiatrowych