Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Profilaktyka jodowa

Brak opisu obrazka

Szanowni Mieszkańcy, pomimo iż na terenie naszego państwa nie występuje jakiekolwiek zagrożenie promieniowaniem radioaktywnym, zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi dystrybucji jodku potasu na terenie gminy.

Warto podkreślić, że działania podejmowane w zakresie dystrybucji tego środka mają charakter wyłącznie prewencyjny zważywszy na niestabilną sytuację związaną z wojną na Ukrainie.

W obecnej chwili zagrożenie NIE WYSTĘPUJE, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki.

Tabletki  są już w Urzędzie  Gminy i wydawane będą mieszkańcom w wyznaczonych punktach tylko i wyłącznie w momencie ogłoszonego zagrożenia!

Podanie jodku potasu jest konieczne w przypadku awarii elektrowni jądrowej i uwolnienia radioaktywnego jodu do atmosfery. Zażycie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, który blokuje wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu i zapobiega jego gromadzeniu.

Przyjmowanie jodku potasu w sytuacji gdy nie występuje taka konieczność jest odradzane przez specjalistów, gdyż może prowadzić do powikłań w przyszłości. Nie można go przyjmować profilaktycznie! Lek można przyjmować tylko w momencie kiedy dojdzie do ekspozycji.   Według dr n.med. Janusza Strzelczyka, wojewódzkiego konsultanta ds. endokrynologii najbardziej narażone na działanie jodu radioaktywnego są dzieci. W miarę upływu wieku metabolizm człowieka nieco się zmienia, a więc zapotrzebowanie na hormony tarczycy, które są produkowane z jodu jest dużo niższe. Dlatego też dodatkowa ilość jodu dawkowana osobom powyżej 60. roku życia może być nawet szkodliwa.

https://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/dystrybucja-jodku-potasu-w-wojewodztwie-slaskim

Pozostałe informacje dotyczące akcji jodowej – w załączonej broszurze.

 

 

 

PDFJodek potasu charakterystyka produktu.pdf (716,99KB)