Od dnia 31.03.2020 r. aż do odwołania KASA URZĘDU GMINY WIELOWIEŚ będzie NIECZYNNA

W związku z występującym na terenie Polski zagrożeniem afrykańskim pomorem świń wystąpiła konieczność podejmowania w województwie śląskim działań zapobiegawczych, w tym monitorowania zagrożenia.
Jednym  z takich działań jest lokalizowanie oraz szybka izolacja i utylizacja padłych dzików. W związku z powyższym odnalezienie padłych dzików należy zgłosić do powiatowych centrów zarządzania kryzysowego (PCZK), działających na podstawie art. 18 ustawy o zarządzaniu kryzysowym z dnia 26 kwietnia 2007 r. (zgłoszenia można kierować również za pośrednictwem numeru 112) Zgłoszenia o znalezieniu padłych dzików przyjmowane są przez PCZK całodobowo. Tel. 510 138 137
Jednocześnie informuję, że w opinii ekspertów padłe dziki stanowią obecnie podstawowe źródło zakażenia chorobą. Choroba przenoszona jest najczęściej przez dzikie zwierzęta poprzez kontakt ze szczątkami padłych zwierząt oraz przez ludzi. Szczególnie duży wpływ na niekontrolowane przenoszenie się choroby, nawet na duże odległości, ma wykorzystywanie do konsumpcji przetworzonego mięsa dzików (przewóz mięsa i wyrobów wędliniarskich oraz wyrzucanie ich odpadów).