Od dnia 31.03.2020 r. aż do odwołania KASA URZĘDU GMINY WIELOWIEŚ będzie NIECZYNNA

Ostatnio coraz częściej dochodzą do nas sygnały o obecności w naszych lasach czy w ich pobliżu wilków. Każda wyprawa do lasu wiąże się z możliwością napotkania dzikich zwierząt. Wśród nich może znaleźć się również wilk. Bezpośrednie spotkania z tym drapieżnikiem są nieliczne, co może świadczyć, że wilki unikają obecności człowieka i nie stanowią dla nas zagrożenia. Co zrobić, gdy spotkamy w lesie wilka, a zwierzę nie ucieknie, a nawet będzie się nam przyglądać?
Zachowania takiego nie powinniśmy odbierać jako przejaw agresji czy może zuchwałości z ich strony. Wilki są zwierzętami inteligentnymi, a przez to ciekawskimi. Mają słabszy wzrok od człowieka, dlatego potrzebują więcej czasu, by ocenić, na co patrzą. O wiele doskonalszy jest u nich zmysł węchu. Dlatego, jeśli tylko dotrze do nich ludzki zapach, odchodzą. W opisanej sytuacji należy zachować spokój i poczekać, aż wilki oddalą się od nas.
Podczas leśnej wycieczki możemy przypadkiem natknąć się na wilczycę z młodymi lub zawędrować w pobliże ich nory. W takiej sytuacji musimy bezwzględnie, ostrożnie wycofać się. Samica instynktownie może stanąć w obronie swojego potomstwa, przez co wzrasta ryzyko agresywnego zachowania z jej strony. Wilki mogą też pozostawiać swoje szczenięta bez opieki na jakiś czas, jednak zawsze znajdują się w ich pobliżu. Nie wolno nam ich dotykać! Należy niezwłocznie oddalić się w bezpieczne miejsce!
Wilki rzadko chorują na wściekliznę. Jednak każde nienaturalne zachowanie osobników, wymaga od nas zachowania szczególnej ostrożności. Powinniśmy też niezwłocznie powiadomić służby weterynaryjne.