12 sierpnia 2017 roku do Głuchowa zjechali się pasjonaci strażackiego fachu, zabytkowych sprzętów pożarniczych oraz inni, zainteresowani odbywającymi się tego dnia XIV Europejskimi i XVII Krajowymi Zawodami Sikawek Konnych. Nie mogło tam zabraknąć reprezentacji naszej Gminy - zespołu z OSP Świbie, który tego dnia nie miał sobie równych zdobywając nie tylko pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zespołów z Polski ale także m.in. Grand Prix Zawodów!

Już od godzin porannych na miejscowy stadion zjeżdżały się zarówno polskie, jak i zagraniczne jednostki straży pożarnej. O godzinie 11:00 oficjalnie otwarto zawody, a przemowy wygłosili Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP Tomasz Grzelczyk, Starosta Powiatu Kościańskiego Bernard Turski oraz gospodarz, czyli Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki. Burmistrz odczytał także list przesłany do uczestników zawodów przez Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemara Pawlaka.

W zawodach udział wzięło 31 sekcji, w tym 25 krajowych i 6 zagranicznych. Podczas właściwej części zawodów, która trwała do godziny 16:00, sędziowie zwracali uwagę zarówno na sprzęt i prezentację drużyn, jak i ich umiejętności. Sprawnością strażacy mieli okazję się wykazać na torze przeszkód i podczas ćwiczenia bojowego. Zaciekła rywalizacja pozwoliła wyłonić najlepsze drużyny. Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zespołów z Polski zajęło OSP Świbie, a spośród gości z zagranicy najlepsi byli Węgrzy z ÖTE Sümeg. W klasyfikacji sikawek z nasadą tłoczną „52” wśród mężczyzn najlepsze było OSP Świbie, a wśród kobiet – OSP Dąbrowa. W kategorii „inne” zwyciężyła drużyna OSP Kobylniki, a Grand Prix XIV Europejskich i XVII Krajowych Zawodów Sikawek Konnych wywalczyło OSP Świbie, które tego dnia nie miało sobie równych.
Od godziny 16:30 do 17:30 przybyli do Głuchowa mieli okazję podziwiać występ mażoretek z zespołu Rytmix, działającego przy Orkiestrze Dętej OSP Kościan. Po tych atrakcjach zgromadzonych do zabawy zachęcał zespół Andre. Po koncercie odbyła się zabawa taneczna.

 

Zespół OSP Świbie wystąpił w następującym składzie: Piotr Pallach, Marcin Zdrzałek, Damian Rekus, Dariusz Swoboda, Mateusz Kalka, Łukasz Stefanowicz, Łukasz Koziołek, Łukasz Mazanek, Marek Wypych, Martin Zientz, Marcin Hatlapa, Bernard Zdrzałek.

Druhowie z OSP Świbie są bardzo utytułowanym zespołem. Dotychczasowe sukcesy drużyny to m.in:

Krajowe Zawody Sikawek Konnych
I miejsce - Głuchowo 2017, Śmigiel 2014, Cichowo 2013

Grand Prix Europy
I miejsce - Głuchowo 2017, Śmigiel 2014, Cichowo 2013

Mistrzostwa Śląska Sikawek Konnych (Jastrzębie Zdrój):
I miejsce - 2017, 2014, 2013, 2010, 2006
II miejsce - 2012, 2011, 2009, 2008, 2007, 2005

Mistrzostwa Małopolski (Ząb):
I miejsce - 2016

W artykule wykorzystano informacje z witryny www.Czempin.pl