Uczniowie klas trzecich  szkół podstawowych z Gminy Wielowieś będą przebywać w roku szkolnym 2016/2017  na zielonej szkole w Jastrzębiej Gorze, woj. pomorskie. Ogółem pojedzie 69 uczniów. Ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Wielowsi pojedzie 42 dzieci i spędzą dwa tygodnie w Domu Wczasowym „MALVIS” w okresie od 19 września do 02 października 2016 roku. Z kolei ze Szkoły Podstawowej im. Literatów Dziecięcych w Świbiu 27 dzieci będzie przebywać w Ośrodku Wczasowym „SAWANA” od 17 do 30 września 2016 roku.

Jeden i drugi ośrodek zapewnia bogaty program imprezy turystycznej: wyjazdy na kryty basen, wycieczki autokarowe do Ocean Parku we Władysławowie, do Farmy Strusi w Kniewie, do Zamku Krzyżackiego w Malborku, do Gdyni i Gdańska a także na Półwysep Helski; wyjścia na basen kryty; olimpiady sportowe, profesjonalne zajęcia animacyjne i wiele innych ciekawych atrakcji.
Podczas pobytu będzie realizowany program profilaktyki zdrowotnej.
Wyjazd do miejscowości czystych ekologicznie, dzięki naturalnym inhalacjom jodowym, podczas spacerów nadmorskich i czynnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu, wzmocni organizmy dzieci oraz podniesie ich świadomość ekologiczną. Ośrodki zapewniają uczniom zdrowe i smaczne  wyżywienie. Wyjazd na zieloną szkołę nauczy dzieci samodzielności, współdziałania w grupie, szacunku do przyrody, umiejętności wypoczywania czynnego. Dla wielu dzieci będzie  to pierwszy , a może i ostatni, pobyt nad morzem.

Wyjazd na zieloną szkołę w terminie zostanie dofinansowany ze środków WFOŚ i GW w Katowicach w kwocie 15 410,00 zł.