Z wielką radością i dumą przyjęliśmy informację o ogromnym wyróżnieniu jakie spotkało naszego mieszkańca, rolnika ale również i całej naszej społeczności gminy i powiatu. Pan Jan Suda mieszkaniec Radonii Gmina Wielowieś w Powiecie Gliwickim w tym roku reprezentował całą rolniczą społeczność jako Starosta Dożynek na poziomie kraju.  Na stadionie sportowym w Spale ceremoniał dożynkowy przygotował Zespół Pieśni i Tańca Łany, podczas niego starostowie dożynek Aneta Stańczyk i Jan Suda przekazali prezydentowi chleb wypieczony z mąki pochodzących z ziaren z tegorocznych zbiorów.

- Dziękuję wam za ten chleb, owoc ciężkiej pracy rolnika uświęcony tradycją naszych ojców - mówił prezydent Duda.  - Obiecuję, że będę go dzielił mądrze i sprawiedliwie, tak by  go w Polsce nie zabrakło i dla wszystkich starczyło.

Pan Jan Suda wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 80 ha w miejscowości Radonia, w powiecie gliwickim, w województwie śląskim.  W gospodarstwie prowadzona jest uprawa zbóż, rzepaku, kukurydzy, ziemniaków oraz użytki zielone. Pan Jan jest absolwentem Technikum Rolniczego w Nakle Śląskim. Ukończył Uniwersytet Rolniczy w Krakowie o specjalności Technika Rolnicza i zdobył tytuł inżyniera. Podczas nauki brał udział w konkursach i olimpiadach o tematyce rolniczej. Na swoim koncie ma takie osiągnięcia jak V miejsce w konkursie oceny wartości hodowlanej bydła organizowanego podczas Targów Rolniczych AGRICULTURE w Paryżu w 2004 roku, czy II miejsce w eliminacjach wojewódzkich Olimpiady Młodych Producentów Rolnych w Częstochowie w 2005 roku. Rodzina państwa Suda stale modernizuje i rozbudowuje gospodarstwo, obecnie jest w trakcie budowy nowoczesnej obory. Dysponuje ono nowoczesnym parkiem maszynowym, który jest stale modernizowany. Pan Jan udziela się również społecznie: jest Członkiem Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej Powiatu Gliwickiego oraz należy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Radonii.

W swoim przemówieniu prezydent dziękował za trud, jaki co roku rolnicy wkładają w swoją pracę. - Dzięki waszej pracy możemy być z polskiej żywności dumni  na całym świecie - mówił i przypominał, że na polską wieś zawsze można było liczyć, także w walce o wolność ojczyzny. Nie brakowało ludowego rękodzieła oraz tradycyjnych przysmaków. Na scenie prezentowały się zespoły ludowe z całej Polski.